Після введення в дію Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII (далі – Закон №2473) відбулися значні пом’якшуючі зміни з дотримання резидентами та нерезидентами вимог валютного законодавства, а саме:
– збільшено граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними операціями з 180 на 365 днів;
– скасовано валютний нагляд за експортно-імпортними операціями сума яких є менша, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу (сума дорівнює 400 тис грн), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;
– скасовано обов’язковість реєстрації резидентами в Національному банку України позик наданих нерезидентами;
– скасовано спеціальні санкції за порушення строків розрахунків;
– скасовано щоквартальне декларування валютних цінностей, доходів та майна, що знаходяться за її межами;
Фінансові санкції за порушення валютного законодавства залишились незмінними.
Так відповідно до ст. 13 Закону № 2473 порушення резидентами строку розрахунків тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів.
При цьому, на пеню, яка нарахована відповідно Закону № 2473, не поширюється положення п. 521 підрозділу XX “Перехідні положення” ПКУ.
Всі ці зміни в законодавстві спрямовані на забезпечення фінансової стабільності, економічного та соціального розвитку країни.
Валютний нагляд в Україні здійснюється Національним банком України, та у разі виявлення порушень, органи валютного нагляду мають право здійснювати перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства.
Так за результатами відпрацювання повідомлень від Національного банку України за січень – липень 2021 року Північним Міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було донараховано 5,2 млн грн.
За матеріалами Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП