Податківці в ІПК від 30.07.2021 р. №2930/ІПК/99-00-18-04-03-06 нагадали про п. 296.1 та 44.2 ПКУ. За ними платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. 44.2, 44.3 ПКУ.
Бухгалтерський облік доходів за національними стандартами регулюється П(С)БО 15. Так, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути вірогідно визначена.
На підставі всіх цих особливостей для цілей бухгалтерського обліку збільшення додаткового капіталу за рахунок внесків засновниками є операцією, що призводить до збільшення власного капіталу та при цьому не призводить до збільшення доходу підприємства.
Таким чином, внесення додаткових вкладів у негрошовій формі засновниками як додатковий капітал, без зміни розміру статутного капіталу, не включається до складу доходу платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) за умови, що розмір таких додаткових вкладів можна оцінити (тобто відома їх вартість).
Нагадаємо ще раз, що законодавство наразі не вимагає залучати для такої оцінки незалежного експерта; вартість додаткових внесків засновники визначають самостійно і вказують їх у протоколі загальних зборів.