Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 р. № 1082-IX встановлено підвищення мінімальної зарплати з 1 грудня 2021 року.
З 1 грудня розмір мінімальної зарплати становить:
- у місячному розмірі – 6500 гривень;
- у погодинному розмірі– 39,12 гривні.
Також у 2021 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить з 1 грудня – 2481 гривні.
Нагадаємо – мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці (ст. 95 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП),ст. 3 Закону України «Про оплату праці» (далі – Закон про оплату праці).
Розмір мінімальної заробітної плати не може бути нижче за прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на відповідний бюджетний рік (ст. 10 Закону про оплату праці, ст. 95 КЗпП).
Ст. 3-1 Закону Про оплату праці встановлено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У відповідності до ст. 6 Закону про оплату праці мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
При роботі на умовах неповного робочого часу мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю (ч. 6 ст. 3-1 Закону про оплату праці).
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов`язковою до виконання на усій території України для усіх підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників), за будь-якою системою оплати праці (ч.4 ст. 95 КЗпП, ч.3 ст. 3 Закону про оплату праці).
За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці передбачено штраф для роботодавців у 2-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).