В яких випадках призупиняється реєстрація податкових накладних?
– Зупинення реєстрації податкових накладних платникам ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних відбувається у випадку, коли підприємство включено в Журнал ризикових платників або по відображеній в поданій на реєстрацію податковій накладній операції спрацьовують критерії ризиковості господарської операції.
В першому випадку, включення в перелік ризикових платників податків здійснюється Комісією регіонального органу ДПС шляхом прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості. Дане рішення виноситься на підставі розгляду Комісією відповідних матеріалів, які свідчать про здійснення суб’єктом господарювання ризикових операцій, шляхом поіменного голосування членами Комісії.
В другому випадку, призупинення реєстрації податкової накладної відбувається в автоматизованому порядку системою моніторингу ризикових операцій, яка представляє собою програмне забезпечення із відповідним алгоритмом визначення операції як ризикової за критеріями, зазначеними у постанові Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 р.
– Чому відбувається зупинка реєстрації податкових накладних по реальних господарських операціях.
– Так, дійсно мають місце такі випадки. Це зумовлене тим, що критерії ризиковості господарської операції визначаються автоматизованою системою, яка не завжди може враховувати особливості виробничої діяльності конкретних підприємств. Для прикладу, дуже часто призупиняється реєстрація податкових накладним підприємствам, які надають послуги. Оскільки в них в структурі придбання товари, а в структурі постачання – послуги, тобто спрацьовує так званий ризик «пересорту» або підміна товарних позицій.
– Що робити в таких випадках платнику? Часто через блокування податкових накладних виникають проблеми в розрахунках з контрагентами.
– Для уникнення призупинення реєстрації податкових накладних передбачений такий механізм як подання платником ПДВ Таблиці даних платника податку, в якому зазначаються коди УКТЗЕД товарів або ДКПП послуг, які підприємством на постійній основі придбаваються/постачаються, з обов’язковим долученням відповідного пояснення з посиланням на податкову та іншу звітність щодо реальності здійснення своєї господарської діяльності, забезпеченості необхідними обсягами майнових, трудових ресурсів, технологічним обладнанням і т.д. Після розгляду такої Таблиці даних платника і відсутності податкових ризиків Комісією податкового органу приймається рішення про її врахування, і в подальшому реєстрація податкових накладних щодо реалізації товарів/послуг по зазначеих у Таблиці даних кодах УКТЗЕД товарів або ДКПП послуг не призупиняється.