Яка Ваша ділова мета ?
До Асоціації звертаються платники, у яких в ході перевірок податкові органи вимагають підтвердження наявності “розумної економічної причини (ділової мети)” по всім господарським операціям. Наприклад, просять пояснити ділову мету укладення договору на охорону обʼєкта (чому не взяли вахтера у штат ?), договору на прибирання (чому не приймаєте прибиральницю за трудовим договором?) та т.і.
Спробуємо дослідити, наскільки ці вимоги надати пояснення обгрунтовані.
Згідно п.14.1.231 ст. 14 ПК України визначає, що розумна економічна причина (ділова мета) – причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності. Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
Для цілей оподаткування вважається, що операція, здійснена з нерезидентами, не має розумної економічної причини (ділової мети), якщо:
головною ціллю або однією з головних цілей операції є несплата (неповна сплата) суми податків та/або зменшення обсягу оподатковуваного прибутку платника податків;
у зіставних умовах особа не була б готова придбати (продати) такі товари, роботи (послуги), нематеріальні активи, інші предмети господарських операцій, відмінні від товарів, у непов’язаних осіб.
Ділова мета та економічна вигода – це категорії, які вже сталий час є предметом аналізу адміністративних судів, в основному, при розгляді питання про дійсність угод або наявності в них ознак фіктивності.
Але, важливим є те, що Законом № 1117-IX від 17.12.2020 даний пункт був доповнений абз.6 наступного змісту: Цей підпункт застосовується для цілей статті 39 цього Кодексу, в тому числі при доведенні обставин, що свідчать про відсутність ділової мети, у випадках, визначених пунктом 140.5 статті 140 цього Кодексу, які передбачають застосування відповідних положень статті 39 цього Кодексу.
Після набуття чинності цим Законом, ДПС України надала Узагальнюючу податкову консультацію (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2022 року № 11) «Щодо практичного застосування комплексу норм стосовно наявності “розумної економічної причини (ділової мети)” під час проведення перевірок контролюючими органами». В цій консультації зазначено: «Таким чином, обидві норми – як положення підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу, так і положення підпункту 140.5.21 пункту 140.5 статті 140 розділу III Кодексу застосовуються не самостійно, а у логічній зв’язці із підпунктом 39.2.2.12 підпункту 39.2.2 пункту 39.2 статті 39 розділу I Кодексу, який визначає механізм застосування вимог щодо наявності розумної економічної причини (ділової мети) для цілей контролю за дотриманням правил трансфертного ціноутворення, передбачених статтею 39 розділу I Кодексу».
Отже, якщо платник не провадить зовнішньоекономічної діяльності і конкретно господарських операцій, які підпадають під визначення, що містяться в статті 39 ПК України, – такий платник не зобовʼязаний доводити наявності ділової мети в тих чи інших господарських операціях.
Одночасно зазначаємо, що це не звільняє платників податків від підтвердження реальності цих господарських операцій, в тому числі (якщо це передбачено) – документами первинного бухгалтерського обліку. При цьому важливо розуміти, що доведення реальності передбачає лише підтвердження факту отримання товарів (робіт, послуг) і сплату грошових коштів. Надавати пояснення, чому платник податків обрав саме такий спосіб задоволення своїх потреб, чому він обрав саме такого постачальника і чому сплатив саме таку суму – платник податків не зобовʼзаний.
Підготував Заступник Голови ТВ ВГО «АППУ» у Харківській області,
Адвокат, к.ю.н. Спасибо В.В.