Нагадаємо, що 3 листопада Президент України В. Зеленський підписав Закон №2682, яким внесено зміни до Закону про ЄСВ та деяких інших законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю .
У тексті, який було ухвалено у першому читанні, передбачалося доповнити Закон №1105 новим пунктом 14-5.2 такого змісту:
«Для фізичних осіб — підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства, які не сплачували страхові внески в період дії воєнного стану в Україні на підставі пунктів 9-19 — 9-23 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», такий період включається до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів».
Проте згодом Мінфін у своєму висновку до законопроєкту зазначив, що реалізація цього положення може мати негативний вплив на бюджет Пенсійного фонду, а вартісна величина впливу законопроєкту залежатиме від кількості ФОПів, які не сплатять страхові внески у період воєнного, надзвичайного стану, та періоду, за який таким особам буде зараховано страховий стаж без сплати ЄСВ.
Крім того, Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України звернуло увагу, що надання соціальних послуг та виплата матеріального забезпечення застрахованим особам безпосередньо залежить від сплати єдиного внеску. Тож у разі звільнення зазначених осіб від сплати необхідно буде визначити джерело фінансування та забезпечити його сплату.
Через це Верховна Рада України під час прийняття законопроєкту у другому читанні відмовилася від ідеї зараховувати страховий стаж без сплати єдиного внеску.
Тож усе залишається, як і було до появи законопроєкту №7433, і так, як ішлося у роз’ясненнях ДПС: якщо ФОП не сплачує ЄСВ під час війни, — страхового стажу не має.
Роз’яснює ДПС
…тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.
<…>
…страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та сплачуються внески (нею, роботодавцем) на страхування, якщо інше не передбачено законодавством.
Таким чином, застосування або незастосування положень пункту 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 є правом зазначених платників єдиного внеску, а отже, не позбавляє таких осіб можливості сплачувати єдиний внесок за себе в терміни, визначені законодавством, та зазначати суми такого єдиного внеску в декларації, що, зокрема, є передумовами для зарахування страхового стажу.