До форми №20-ОПП внесено дві зміни.

По-перше, тепер це не повідомлення, а заява. І справді, семантика слів різна, повідомленням ми доводимо до відома, що маємо відповідні об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, а от із заявою звертаємося з якимось проханням. Первісно цією формою ми повідомляли податкову про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, а згодом (з 1 січня 2022 року) на її підставі почали брати на облік в контролюючому органі за місцезнаходженням таких об’єктів (за неосновним місцем обліку), тому тепер ця форма називатиметься заявою.

По-друге, змінено формат інформації про місцезнаходження об’єкта оподаткування.

Куди подають форму №20-ОПП?

Заяву за формою №20-ОПП подають до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Якщо об’єкти оподаткування й об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, розташовані за межами території адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням платника, то такий платник повинен стати за неосновним місцем обліку і для цього може використати форму №20-ОПП. У графі 16 нової форми №20-ОПП потрібно поставити позначку «за неосновним місцем обліку». Відповідний контролюючий орган буде визначений за місцезнаходженням об’єкта, про який подається інформація. Тоді форму №17-ОПП подавати не потрібно (п. 7.2 Порядку №1588).

У які строки подають форму №20-ОПП?

Тут змін не відбулося. Форму №20-ОПП подають протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування (п. 8.4 Порядку №1588). І як розуміти слово «після» реєстрації тощо, зокрема це з наступного дня чи з дня реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування?

У ЗІР 116.11 ДПС дає відповідь на запитання: «В які терміни подається повідомлення за ф. №20-ОПП та з якої дати визначається 10‑денний строк для подання повідомлення: з дати державної реєстрації (взяття на облік) ЮО, ФОП або ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність, чи дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди (тощо) або іншої дати?». Початком перебігу 10-денного строку є сама дата набуття права платником щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування, розпоряджання об’єктом оподаткування. Тобто фактично це дата набуття, а не наступний після неї день — на це треба звертати увагу.

Хто подає заяву за формою №20-ОПП?

Зміна назви не змінила основної функції форми №20-ОПП. Так, на вимогу п. 63.3 ПКУ платник подає інформацію щодо наявності та змін про об’єкти оподаткування і взяття його на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням таких об’єктів. При цьому жодних умов щодо звільнення платника податків від подання форми №20-ОПП ПКУ не містить, тому подають її усі: юрособи, ФОПи незалежно від обраної системи оподаткування, самозайняті особи, представництва та філії.

Увага: відокремлений підрозділ юрособи (філія, представництво) зобов’язаний стати на облік у контролюючих органах, повідомляти про всі об’єкти оподаткування, що перебувають на його балансі. Тобто йдеться тільки про ті відокремлені підрозділи, які виділено на окремий баланс і яких головне підприємство уповноважило вести бухоблік окремо. В іншому випадку за всі об’єкти звітує юрособа, яка створила відділ, філію.

Про це наголошують і податківці у ЗІР 116.11, відповідаючи на запитання: «Хто подає повідомлення за формою №20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування відокремлених підрозділів ЮО (філій, представництв)?».

Заповнення таблиці про об’єкти оподаткування

Відомості про об’єкти оподаткування платника податків (розд. 3) заяви за формою №20-ОПП заповнюють у таких випадках:

— набуття об’єкта оподаткування. Новостворені підприємства, які подають форму №20‑ОПП на початку своєї роботи, надають усі наявні об’єкти як набуті. Якщо на момент реєстрації підприємства воно вже має об’єкт, 10-денний строк відлічуємо від дати реєстрації підприємства;

— зміни до об’єкта, щодо якого форма №20‑ОПП вже подавалася;

— вибуття об’єкта.

Увага: якщо відбулися такі зміни об’єкта оподаткування, про який уже було подано інформацію, але інформація про ці зміни не передбачена у формі №20-ОПП (наприклад, продовжено договір оренди чи змінився орендар), то повідомлення подавати не потрібно. Про це також зазначили податківці у ЗІР 116.11 «Чи потрібно орендарю приміщення, інформація про яке вже подавалася до контролюючого органу та яке він продовжує використовувати в господарській діяльності, вносити зміни до повідомлення за ф. №20-ОПП у разі укладення нового договору оренди у зв’язку зі зміною орендодавця?».

Графи 2 — 5, що в старій, що в новій формі, залишилися без змін.

Графа 2 «Код ознаки надання інформації»

1 — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування;

3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування;

6 — закриття об’єкта оподаткування.

Саме за допомогою цих кодів подають інформацію щодо змін.

Графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюють відповідно до рекомендованого довідника типів об’єктів оподаткування, оприлюдненого на офіційному вебпорталі ДПС.

Графу 4 «Найменування об’єкта оподаткування» треба обов’язково заповнити. Навіть якщо об’єкт і не має назви, але ж загальне найменування обов’язково буде, наприклад «магазин» або «автомобіль». Якщо, приміром, подаємо інформацію з укрупненням про офіси, склади, склади-магазини, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин.

Графа 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» — це числове значення, яке складається з коду типу об’єкта оподаткування та внутрішнього ідентифікатора, прийнятого самою особою, що має 5 знаків.

Графи 9 — 12 старої форми відповідають графам 14 — 17 нової форми, змінилася лише їх нумерація, а назви та порядок заповнення — ні.

У графі 14 (9 за старою формою) «Стан об’єкта оподаткування» зазначають цифру, що відповідає стану об’єкта:

1 — будується/готується до введення в експлуатацію;

2 — експлуатується;

3 — тимчасово не експлуатується;

5 — непридатний до експлуатації;

6 — об’єкт відчужений/повернутий власнику;

7 — зміна призначення/перепрофілювання;

8 — орендується;

9 — здається в оренду.

У графі 15 (графа 10 за старою формою) «Вид права на об’єкт» фіксують:

1 — право власності;

2 — право володіння;

3 — право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій);

4 — право господарського відання;

5 — право оперативного управління;

6 — право постійного користування;

7 — право довгострокового користування або оренди;

8 — право короткострокового користування, оренди або найму;

9 — іпотека;

10 — довірче управління майном.

Графа 16 (графа 11 за старою формою) «Прошу взяти на облік за неосновним місцем обліку…» — тут проставляють позначку при взятті на облік платника податків за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.

Якщо цю позначку поставили помилково (тобто її не треба було ставити), не біда:

— якщо платник уже перебуває на обліку за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта, то проставляння позначки не призведе до жодних наслідків;

— якщо платник не перебуває на обліку за неосновним місцем і не повинен перебувати, він може надіслати до контролюючого органу листа щодо зняття його з обліку за неосновним місцем обліку.

Графу 17 (графу 12 за старою формою) «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» заповнюють у разі реєстрації об’єкта оподаткування у відповідному держоргані з отриманням реєстраційного номера (наприклад, таким номером є: кадастровий номер — для земельної ділянки; реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна — для нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, тощо).

У якій формі подають форму №20-ОПП?

Форму №20-ОПП подають:

— у паперовій формі;

— в електронній формі, за умови приєднання до договору про визнання електронних документів.

Нині форма №20-ОПП має код J/F1312002, але після внесення змін він також може змінитися.

Звертаємо увагу, що форму №20-ОПП подають лише у паперовій формі:

— коли створюють відокремлений підрозділ за кордоном;

— якщо об’єкти оподаткування зареєстровано у відповідному держоргані без присвоєння реєстраційного номера (наприклад, земельні ділянки без кадастрового номера). Разом із формою №20-ОПП подають копії документів про реєстрацію. При цьому у паперовій формі реєстраційний номер не проставляють.

Зміни формату інформації про місцезнаходження об’єкта

Для забезпечення інформативності та зіставності даних було деталізовано місцезнаходження об’єктів оподаткування.

У старій формі у графах 6 — 8 інформація щодо територіальної громади обмежувалася кодом КАТОТТГ, назвою області, населеного пункту, вулиці і номера будинку. У новій формі місцезнаходження об’єкта оподаткування деталізовано таким чином:

Графа 6 «Код територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування», який заповнюють згідно з п’ятим (за наявності) або четвертим рівнем Класифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. У старій формі цього уточнення не було;

Графа 7 «Назва населеного пункту/району міста»;

Графа 8 «Тип вулиці (вилиця/бульвар/площа тощо)»;

Графа 9 «Назва вулиці»;

Графа 10 «Номер будинку/офісу»;

Графа 11 «Доповнення до номера будинку»;

Графа 12 «Корпус»;

Графа 13 «Номер квартири».

Як бачимо, обсяг інформації не збільшився і не зменшився, але різні її одиниці тепер наводять в окремих графах.

Така деталізація потрібна насамперед для уникнення спірних питань щодо визначення територій, для яких є пільги: наприклад, з плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно у межах територій, щодо яких прийнято рішення про обов’язкову евакуацію населення чи ТОТ.

Що ще треба врахувати, продаючи форму №20-ОПП?

По-перше. Для заповнення форми №20-ОПП використовують Довідник типів об’єктів оподаткування, який оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального контролюючого органу та розміщується на інформаційних стендах у контролюючих органах. Якщо у довіднику немає потрібних об’єктів оподаткування, обираємо той тип, який найбільше відповідає змісту, функціональному призначенню та виду діяльності.

По-друге. Складаючи форму №20-ОПП, застосовують принцип укрупнення. Тобто якщо об’єкт оподаткування розташований за однією адресою, наприклад офіси, склади, гаражі, магазини — в одному будинку, то форму можна подати за одним із типів об’єктів.

Увага: принцип укрупнення не застосовують щодо об’єктів, які у держорганах отримали відповідні реєстраційні номери. Наприклад, земельна ділянка та нерухомість, що на ній розташована.

По-третє. Однотипні об’єкти (за видом, використанням, станом та видом права власності), такі як автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, групують.

У формі №20-ОПП тип — «автомобільні транспортні засоби», а їх кількість зазначають у графі «реєстраційний номер об’єкта оподаткування».

Але таке групування має певний недолік. Якщо потрібно буде продати один з об’єктів і ПН заблокують, то у формі №20-ОПП окремо не буде видно, що ви цей актив маєте і в оренду не здаєте. Тож, мабуть, платникам ПДВ краще не застосовувати групування щодо транспортних засобів, аби у майбутньому не вдаватися до додаткових коригувань.

По-четверте. Подаючи дані за відокремлений підрозділ за межами території України, у старій формі до змін:

— у графі 6 «код КАТОТТГ» наводили код країни місцезнаходження цього підрозділу;

— у графі 8 «Місце знаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офіса/квартири) фіксували повне місцезнаходження в країні за межами України;

— графу 7 «Область, район, населений пункт не заповнювали.

А от в новій формі №20-ОПП ці графи змінилися, а формулювання п. 8.4 Положення №1588 — ні. Позаяк інформація у графах нової форми більш деталізована, то, на нашу думку, їх треба заповнювати так:

— графа 6 залишиться без змін — наводять код країни;

— графи 7 — 13 у новій формі заповнюють за наявності інформації відповідно до реєстраційних документів. Сподіваємося, цей пункт 8.4 Положення №1588 також буде найближчим часом приведено у відповідність до форми №20‑ОПП.

А тепер про штрафи

У ЗІР (116.12) податківці, відповідаючи на запитання: «Яка кількість штрафів застосовується у разі виявлення під час документальної перевірки порушень термінів подання кількох повідомлень за формою №20-ОПП: один штраф за всі порушення чи окремо за кожним таким фактом?», — зазначили, що у разі виявлення порушень термінів подання кількох повідомлень за формою №20‑ОПП, у тому числі під час документальної перевірки, буде штраф за кожним таким фактом у розмірах, установлених п. 117.1 ПКУ. Тобто для:

— самозайнятих осіб — 340 грн;

— юросіб, відокремлених підрозділів юрособи чи юросіб, відповідальних за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 1 020 грн.

У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року, вже за наявності штрафу у двократному розмірі — 680 грн та 2 040 грн відповідно.

Тому нехтувати поданням форми №20-ОПП не можна, бо у ПКУ є пряма норма щодо її подання і саме ця форма потрібна для реєстрації РРО чи для отримання відповідних дозвільних документів (приміром, ліцензій на ведення діяльності з підакцизними товарами).