Нагадаємо, що Мінфін ще наказом від 22.03.2023 №148 затвердив новий Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення.

Але до 1 грудня можна ще заповнювати платіжки за старими правилами.

Про це вказували фахівці НБУ й податківці.

 

Що зміниться з 1 грудня?

Кількість обов’язкових полів, які заповнюють платники у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції, зменшено до 2 полів – для платників на бюджетні/небюджетні/депозитний рахунки («Код виду сплати», «Додаткова інформація запису») та до 1 поля – для платників на єдиний рахунок («Додаткова інформація запису»).

 

Приклади для юросіб

  • Приклад сплати ЄСВ

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 сплата ЄСВ за І чи ІІ половину відповідного місяця

По-старому потрібно було заповнювати так:

*;101;30120659;єдиний внесок за І чи ІІ половину грудня 2023 року;;;

  • Приклад сплати ЄП

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 єдиний податок за ІV квартал 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;30120659;єдиний податок за ІV квартал 2023 року;;;

  • Приклад сплати ПДФО

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 сплата ПДФО за І чи ІІ половину відповідного місяця

По-старому потрібно було заповнювати так:

*;101;30120659; ПДФО за І чи ІІ половину грудня 2023 року;;;

 

Приклади для ФОПів

  • Сплата ЄП 1 та 2 групами

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 єдиний податок за листопад 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;2271416551;сплата єдиного податку за листопад 2023 року;;;

  • Сплата ЄСВ

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 ЄСВ за ІV квартал 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;2271416551;сплата ЄСВ за ІV квартал 2023 року;;;

Зауважимо, що такі самі приклади наводили й податківці.  Тож їх можна брати за основу для своїх платіжок.

 

Перерахування коштів в СЕА ПДВ

Правила заповнення поля «Призначення платежу» на поповнення рахунку в СЕА ПДВ не поширюються.

Наприклад, у разі сплати позитивної суми ПДВ за податковою декларацією за листопад 2023 року можна зазначати таке призначення: «Перерахування ПДВ за листопад 2023 р.». При поповненні рахунка в СЕА ПДВ з метою реєстрації ПН за листопад теж можна писати таке саме призначення, а можна – «Поповнення рахунку в СЕА ПДВ».

 

Сплата фізособами через Е-кабінет

Окремо ДПС наводила правила заповнення платіжок за новим Порядком для фізосіб в Е-кабінеті.

Так, у полі «Призначення платежу» платіжки в Е-кабінеті слід зазначати «Код виду сплати», який обирається з переліку кодів, що пропонується ІКС, та «Додаткова інформація запису» у довільній формі.

У разі сплати податків третіми особами

Якщо сплата податків виконується представником (за рахунок та від імені платника податків), то у полях «платник» та «фактичний платник» платіжки для сплати податків зазначається виключно податковий номер платника.

 

Як по-новому заповнити платіжку на сплату за ліцензію на тютюн?

Податківці навели приклад заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжки для сплати за ліцензію на виробництво тютюну. А саме: «101 сплата за ліцензію на виробництво тютюнових виробів за 2024 рік, ліцензія № ХХХХХХ».

 

Як за новими правилами заповнити платіжку для сплати боргу з податків та ЄСВ?

За новими правилами у призначенні платежу платіжки слід вказувати тільки «Код виду сплати», «Додаткова інформація запису». Так, для сплати боргу з ЄСВ потрібно зазначити: 140 заборгованість з єдиного внеску.

При заповненні платіжки на сплату податкового боргу у полі «Призначення платежу» необхідно зазначити код виду сплати 140 та прописати – податковий борг з податку (відповідний вид податку).

 

Як за новими правилами заповнити платіжки для сплати податків за філію?

Для сплати податків та ЄСВ юрособами за свої відокремлені підрозділи слід зазначати «Код фактичного платника» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу), а в реквізиті «Код платника» – власний код ЄДРПОУ.

Сплата податків через єдиний рахунок

Порядком №148 запроваджено використання структурованого формату реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, зокрема і для платників, які використовують єдиний рахунок, що передбачає заповнення одного обов’язкового поля «Додаткова інформація запису». Тобто при сплаті коштів на єдиний рахунок платники заповнюють це поле таким чином: «сплата на єдиний рахунок».

Якщо у платника, який використовує єдиний рахунок, є необхідність у сплаті коштів зі спрямуванням їх належному отримувачу, то в платіжній інструкції потрібно заповнити 2 обов’язкових поля, зазначивши в них номер рахунку отримувача та суму.

Також для платників, які використовують єдиний рахунок, передбачено можливість сплати коштів однією платіжною інструкцією одночасно більш як одному отримувачу, вказавши в реквізиті «Призначення платежу» номера бюджетних та/або небюджетних рахунків таких отримувачів та відповідні суми.